Conf. dr. Raluca Petre de la Științe ale comunicării – Universitatea Ovidius, editor principal al unui număr special despre „Information as Public Good” al prestigioasei publicații European Journal of Communication

Conf. univ. dr. Raluca Petre de la Științe ale comunicării, Universitatea Ovidius din Constanța (UOC) este guest editor al unui număr special al prestigioasei publicații European Journal of Communication (EJC). Subiectul central al acestui număr al revistei științifice este „Information as Public Good, iar cercetările care vor fi publicate au fost susținute, ieri, în cadrul unei conferințe internaționale, la București. Evenimentul științific a reunit cercetători de top la nivel european din domeniul Științe ale comunicării și a fost deschis de editorul European Journal of Communication, prof. Peter Golding. Conferința a fost moderată de conf. dr. Raluca Petre, guest editorul numărului special al EJC.

Programul evenimentului științific a inclus următoarele lucrări: How the Platform Economy Changes Europe’s Public Service MediaMarius Dragomir, Media and Journalism Research Center (MJRC), Unlocking Public Infrastructures: State Aid and the Common European Data SpacePasko Bilic, Institute for Development and International Relations Zagreb, Democratic Governance over the Platform: The Case of the European Broadcasting UnionRaluca Petre, Universitatea Ovidius din Constanța, „Ye la Nuestra: Exploring How Proximity Shapes Public Service Media Value PerceptionMarta Rodriguez-Castro, Universidade de Santiago de Compostela, The Value of Public Service for The Digital Future: A Resource for Citizens Public ConnectionHallvard Moe, Uni Bergen, Norway și Public Service Media in The Age of DisinformationAnnika Sehl, Katholische Universität Eichstatt-Ingolstädt.

Despre evenimentul științific pe care l-a moderat și despre coordonarea numărului special al European Journal of Communication, conf. univ. dr. Raluca Petre a declarat: „Este o mare onoare și o mare responsabilitate să coordonez un număr al unei reviste de talie internațională, care se găsește constant în topul publicațiilor din domeniul Științe ale comunicării în lume și în primele zece din Europa. Cred sincer că este timpul să considerăm informația verificată ca pe un serviciu public de care să se poată bucura și la care să se poată referi cu încredere toți cetățenii. În România, serviciul media public nu se bucură de cea mai mare încredere, fiind deseori confundat cu un sistem de stat. În același timp, contextul pandemic a demonstrat, atât în România, cât și în restul Europei, că serviciul media public este cea mai de încredere sursă de informații adevărate, verificate. Recunosc, îmi propun să readucem pe ordinea de zi europeană serviciul media public ca pe un sistem de utilitate publică, nu doar un adaos la media comerciale”.

***

Raluca Petre a susținut doctoratul în Sociologie la Graduate School for Social Research, Varșovia cu o teză despre schimbarea instituțională a mass-media din România. De-a lungul timpului, a publicat zeci de articole științifice în Germania, Franța, Polonia, Elveția și România. 

În 2023, Ralucăi Petre i-a apărut, în revista Sociologia della comunicazione”, cercetarea The platform for the European Public Service Media and Culture Sector; Towards a Sustainable and Democratic Model. Tot în 2023, Raluca Petre a fost singurul expert din România selectat în echipa internațională de evaluare a învățământului superior din Lituania, domeniul Știinșe sociale.

În 2021, a publicat, alături de Sara Trajchevska, absolventă a Specializării Jurnalism și a programului de studii masterale Relații publice și dezvoltare interculturală, un studiu despre fake news în „Romanian Journal of Political Science”, singura revistă cotată ISI Web of Science în domeniul Social and Political Science din România. În 2019, Ralucăi Petre i-a apărut, la Editura Tritonic, volumul „Managementul informației în media”. De menționat este și că Raluca Petre este unul dintre evaluatorii traducerii în limba română a manualului UNESCO „Jurnalism, fake news și dezinformare”La Universitatea Ovidius, Raluca Petre predă la programul de studii de licență Jurnalism și la programul de studii masterale Relații publice și dezvoltare culturală, pe care îl știi coordonează. Nu mai puțin important, cadrul universitar se implică, în ultimii ani, în calitate de mentor, într-o serie de proiecte care sprijină antreprenoriatul studențesc.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.